Ako vybrať kolobežku

10 tipov pre elektrickú kolobežku

Rozsah elektrických kolobežiek sa na trhu postupne rozširuje. Ale ako byť spokojný aj pri častom používaní?


Nižšie je uvedených 10 tipov, na čo hľadať pri výbere. Pripravili sme túto recenziu podľa našich skúseností so servisom elektrických kolobežiek a s ohľadom na to, ako sa úskalia riešia s mestským šéfom elektrických kolobežiek.


1. Rám a skladací mechanizmus

Rám je veľmi vystresovaný miestnym zaťažením aj vibráciami počas jazdy a brzdenia. Rám materiál je často hliníková zliatina, ktorá je ľahká a silná. Avšak, to vždy závisí na použitej technológii - či je rám bez povlaku alebo zvárané a na kvalite a sile materiálu. Elektrické kolobežky City BOSS používajú väčšinou zvárané rámy, ktoré sú vyrobené z vysoko kvalitného a vystuženého hliníkového plechu.
Na širokej nohe aspoň 17 cm budete môcť jazdiť
nohami vedľa seba.

Riadidlá by mali byť aspoň 50 cm široké, aby neboli príliš citlivé na zatáčanie. To je obzvlášť dôležité pri vyšších rýchlostiach. Ak sú nastaviteľné na výšku, váš chrbát nebude bolieť, keď šoférujete. Ergonomicky tvarované rukoväte sú bezpečnejšie a lepšie sa hodia do ruky.

Skladací mechanizmus je praktický pre skladovanie a jednoduché prenášanie kolobežky. Ak ho často zložíte, bude dôležitá konštrukcia, trvanlivosť a robustnosť skladacieho mechanizmu - aby sa rýchlo zložil a ani po častom používaní nemal nadmernú vôľu (alebo vôľu je možné nastaviť).

skládací a přenosná
Skladanie a prenosné


2. Účinné brzdy

Ak sa dostanete do nebezpečnej situácie, budete musieť rýchlo brzdiť. Pri rýchlostiach 25 - 35 km/h (7 - 10 m/s) nie je vždy jednoduché kolobežku okamžite zastaviť. Elektronická brzda je veľmi zotrvačnosť a napríklad brzda dezénu veľmi nebrzdí na mokrom bicykli.

Predné a zadné kotúčové brzdy

Väčšina modelov mestských šéfov elektrických kolobežiek je vybavená spoľahlivou bubnovou alebo kotúčová brzda.
 

3. Svetlá a roh

Kolobežka s predným a zadným osvetlením je za zníženej viditeľnosti bezpečnejšia. Svetlá by mali byť napájané centrálne, takže nemusíte meniť batérie a môžete zapnúť svetlá jedným tlačidlom. Zadné svetlo niekedy slúži aj ako brzdové svetlo, vpredu je možné opäť integrovať klaksón ovládaný tlačidlom.
 

Predné a zadné svetlá


4. Veľkosť kolesa a materiál

Menší priemer kolesa, tým ľahšie to môže byť zaseknúť prekážku (výmole, štrk) a potom nespadnúť ďaleko. Najbezpečnejšie sú väčšie nafukovacie kolesá, ktoré hravo prechádzajú malými hrbole a nedosmiešajú toľko v porovnaní s pevnými kolesami na vlhkom povrchu.
 

5. Výkonný motor

Výkon motora ovplyvňuje zrýchlenie skútra, jeho živosť a najmä ťah do kopca. Potrebný výkon závisí od hmotnosti jazdca a robustnosti terénu.

Motor s výkonom 500 W je zvyčajne plne postačujúci pre mestskú prevádzku pri hmotnosti jazdca 90 kg, závisí však aj od kvality elektromagnetov. Niektorí výrobcovia sa snažia ušetriť peniaze montážou motora z užších magnetov. Deklarovaný výkon motora je rovnaký, ale skutočný výkon sa môže líšiť až o 30%.

Kvalitné magnety v motore

Motor je zvyčajne umiestnený v zadnom kolese a je bez reťaze - čím sa eliminuje potreba čistenia a nastavenia. Ak je výkon motora podrozmerný, môžete skútrovi pomôcť do kopca tým, že ho odtlačíte.


6. Tlmenie vibrácií

Ak nejazdíte na hladkom asfalte, kolobežka bude vystavená nepríjemným vibráciám v riadidlách a chodidlách.

Najcitlivejšie sú pevné (non-nafukovacie) kolesá - tam bez zavesenia môžete rozpoznať zámkovej dlaždice. Nafukovacie kolesá absorbujú vibrácie oveľa lepšie, ale rýchlosť tlmenia závisí od celkového objemu vzduchu v kolese. Čím väčšia a širšia pneumatika, tým lepšie vibrácie tlmiť. Väčšina modelov mestských kolobežiek s 10-palcovými kolesami rozšírila pneumatiky na 2,5".
V prípade priemeru 8" kolesa je vhodný
dodatočný tlmič nárazov. Avšak, to závisí na konštrukcii a trvanlivosť šoku. Niekedy tlmič opotrebováva rýchlo a získa vôľu, ktorá je prevedená na riadenie, alebo nie je dostatočne tuhý a potom bije.

 

7. Tempomat

Pri dlhších cestách sa stlačený prst na škrtiacej klapku unaví a potom príde tempomat v prípade. Keď riadiaca jednotka zistí stály výkon (rýchlosť) kolobežky, automaticky aktivuje tempomat. Potom môžete pustiť plynu a venovať sa len jazdy. Tempomat sa preruší pri brzdení alebo opätovným stlačením páčky akcelerátora.
Hoci aktivácia tempomatu je zvyčajne uvedená na displeji, niekedy to môže prísť ako nepríjemné prekvapenie, keď si vzlietnuť plyn a skúter nespomalí. V prípade elektrických kolobežiek CITY BOSS je preto možné aktivovať/deaktivovať funkciu tempomatu v servisnej ponuke na displeji.

Multifunkčný displej


8. Nastavte maximálnu rýchlosť

Dnešné motory na kolobežkách majú tendenciu byť veľmi výkonné, takže môžu cestovať pri 35 km/h alebo vyššom. Vyššia rýchlosť šetrí váš čas, ale je tiež nebezpečnejší. Preto možnosť prepínania rýchlostného režimu, v ktorom max. rýchlosť je obmedzená. V prípade kolobežiek CITY BOSS si zvyčajne môžete vybrať medzi niekoľkými rýchlostnými režimami s tlačidlom na displeji alebo max. rýchlosť najvýkonnejšieho režimu je stále možné znížiť v ponuke služieb na displeji.
 

9. Batérie

Kapacita batérie sa zvyčajne podáva v ampérových hodinách (Ah) pri prevádzkovom napätí (V) a má veľký vplyv na dosah skútra. Celková kapacita batérie vo watthorách (Wh) sa vypočíta ako produkt Ah x V (napr. 360 Wh = 10 Ah x 36 V). Väčšina elektrických kolobežiek používa lítiové batérie, ktoré sú oveľa ľahšie a s vyššou kapacitou v porovnaní s olovom. Vyššia kapacita batérie tiež znamená, že kolobežku nemusíte dobíjať tak často. Každá batéria sa opotrebováva a rozsah sa postupne skracuje. Preto aj po opotrebovaní bude batéria s počiatočnou vysokou kapacitou použiteľná aspoň na kratšie cesty.

Lítiové batérie sú tiež zvyčajne chránené pred prebíjaním alebo dobíjaním a nemajú žiadny pamäťový efekt.
Stav batérie môžete skontrolovať počas jazdy na displeji, ktorý je niekedy podsvietený v tme - s väčším spotrebou energie (napr. pri jazde do kopca), indikátor nabitia môže kolísať.

Ak displej signalizuje nízku úroveň nabitia batérie (2 články alebo menej) a potom počas jazdy zhasne, môže byť aktivovaná ochrana proti podbíjania. Batéria si tak vyhradila poslednú časť energie, aby si udržala svoj stav.
Ak je batéria vybitá, pri príchode pripojte kolobežku k nabíjačke. Kolobežku neuchovávajte s vybitou batériou ,

inak výrazne skrátite výdrž batérie. Ako posledná možnosť, batéria môže ísť spať a stať sa nenapraviteľne poškodený!
Pred dlhším uskladnením (napr. počas zimy) nabite batériu na 100 % vašej kapacity.

 

10. Poskytovaná služba

Jednotlivé komponenty elektrickej kolobežky sa počas jazdy opotrebovávajú, preto je dobré skontrolovať, ako sa zaobchádza so záručným a pozáručným servisom a či sú náhradné diely k dispozícii pred  zakúpením. Služba by mala mať náhradné diely pre všetky komponenty.

CITY BOSS elektrické kolobežky majú dobre vyvinutý užívateľský manuál ktorý vám poradí, ako nahradiť napichnuté duše alebo opotrebované brzdové doštiná doma.

Tovar.sk - porovnanie cien NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete. Pricemania.sk – Porovnanie cien